Сучасна людина багато часу проводить в офісах і квартирах. Тому дуже важливо, щоб мікроклімат підтримувався на оптимальному рівні.
Найбільшу проблему домашнього мікроклімату в зимово-весняний період становить сухе повітря у приміщенні. Мало хто з нас надає цьому великого значення. В результаті — ми стикаємося з безліччю проблем.
Занадто сухе повітря може спричинити подразнення очей, носа та горла, погіршити якість сну та призвести до загострення хронічних захворювань.
Тому сьогодні ми поговоримо про те, чому повітря сухе і як це виправити, навчимося контролювати мікроклімат без приладів і постараємося покращити якість нашого життя!
Причини сухого повітря у приміщенні
Щоб ефективно вирішити проблему сухості повітря, потрібно визначити причину порушення мікроклімату. Найчастіше повітря стає сухим з кінця осені до середини весни. Це відбувається з двох причин.
Низька температура
Коли за вікном холод, а в будинку тепло — відбувається переміщення повітряних мас. Тепле та більш вологе повітря з кімнати виходить на вулицю у вигляді конденсату. В результаті – вологість у будинку знижується. Тепле повітря виходить через вентиляцію, щілини, вікна та балкони.
Опалення
Ще одна причина сухого повітря – це опалювальний період. При включенні опалення або обігрівачів тепле повітря починає циркулювати та взаємодіяти з прохолодними поверхнями (стіни, підлоги та вікна).
Коли він торкається цих поверхонь, то вся волога випадає на них у вигляді конденсату.
У теплу пору року, коли на всіх поверхнях підтримується рівномірна висока температура, цього не відбувається — і сухе повітря в кімнаті не з'являється.
Наслідки сухості повітря
Коли людина потрапляє до приміщення із сухим повітрям, то за законами фізики починає “віддавати” свою вологу у навколишнє середовище через шкіру, слизові та навіть дихальні шляхи. Як це може позначитися на нашому здоров'ї та зовнішності?
Якість шкіри
Реакція шкіри на сухе повітря виникає найшвидше. Клітини віддають вологу в навколишнє середовище і шкіра стає сухою, чутливою, схильною до подразнень і лущення.
Вона втрачає пружність і рівний колір, зморшки стають помітнішими, а олії та креми вбираються гірше.
Проблеми з боку слизових оболонок
Сухе повітря в приміщенні може призводити до проблем з боку слизових.
- Зменшення зволоженості очних яблук. В результаті ви можете відчути, що у вас болять очі від сухого повітря, виникає свербіж, печіння, подразнення та почервоніння очей. Також може підвищуватися чутливість до світла та випадання вій.
- Сохне слизова оболонка носа, що призводить до виділення слизу, закладеності носа, нежиті, частим кровотечам з носа, свербіння та чхання.
- Сухе повітря дратує слизову оболонку горла. Виникає першіння, хрипота, біль при ковтанні, кашель від сухого повітря.
У нормі слизові оболонки мають бути добре зволоженими, щоби боротися з інфекціями. Тому ми плавно переходимо до наступного пункту.
Часті хвороби
Сухе повітря у квартирі — причина багатьох проблем зі здоров'ям:
- Осушення слизових оболонок дихальних шляхів може призвести до виникнення або посилення симптомів алергій, бронхіту чи астми.
- Ослаблення захисної функції шкіри підвищує ризик інфікування мікробами та грибками.
- Зниження продукції слини та погіршення стану ясен збільшують ймовірність потрапляння інфекцій через ротову порожнину.
Яка вологість повітря вважається нормою
Яке повітря сухе, а яке — нормальне?
У середньому, для житлових приміщень нормальна вологість повітря має бути в діапазоні від 40% до 60%.
В Україні взимку вологість може бути трохи нижчою за норму (через використання опалення), в межах 40-45%. Влітку - вище (через спекотну погоду), досягаючи 60-65%.
Як оцінити стан повітря у кімнаті?
Перш ніж впливати на мікроклімат, слід оцінити його стан. Як зрозуміти, що повітря сухе?
Прилади для оцінки вологості повітря
Щоб оцінити, наскільки сухим є повітря в приміщенні, можна використовувати два вимірювальні пристрої — гігрометр і термометр.
Гігрометр — це спеціальний прилад оцінки якості повітря, що показує вологість у відсотках.
З термометром знайомий практично кожен. Однак сучасні електронні термометри часто показують не лише температуру, а й вологість.
Найкраще встановлювати ці пристрої на рівні очей у центрі кімнати, але не біля обігрівача або вікна.
Оцінка повітря без приладів
Щоб зрозуміти стан повітря, оцінка може відбуватися і без вимірювальних приладів.
Суб'єктивні симптоми
Коли повітря в кімнаті занадто сухе, це може призводити до відчуття сухості в роті та горлі, лущення шкіри та інших симптомів, які ми обговорили вище.
Статистична електрика
Сухе повітря в приміщенні призводить до накопичення статичної електрики на різних поверхнях, тому при торканні чогось ви можете відчути невеликий удар струмом. Виникає наелектризованість волосся, вовняних светрів.
Домашні рослини
Якщо ваші рослини починають в'янути та сохнути при колишньому режимі поливання, це може бути ще однією ознакою того, що в кімнаті сухе повітря.
Тести для оцінки сухості повітря
Існує кілька домашніх "тестів" з метою оцінки вологості повітря. Найпопулярнішим є тест зі склянкою води. Щоб його провести, потрібно:
- Взяти склянку з прозорими стінками та налити в неї воду до певної позначки. Позначку можна зробити фломастером;
- Залишити склянку в кімнаті на кілька годин;
- Перевірити рівень води. Якщо її поменшало, значить повітря в будинку сухе. Якщо рівень залишився незмінним — вологий.
Ось ще кілька простих тестів:
- Візьміть зошит паперу і скрутіть його в трубочку. Стисніть на кілька хвилин, а потім відпустіть. Якщо папірець розгорнувся, значить вологість висока, якщо залишився скрученим — низька.
- Покладіть сіль на шматочок тканини та запакуйте її в закритий контейнер на кілька годин. Якщо сіль стане вологою, то повітря не сухе.
- Закип'ятіть воду у чайнику. Коли чайник почне свистіти, подивіться на пар, що виходить із нього. Якщо його багато, і він швидко розсіюється, то вологість висока.
Пам'ятайте, що ці методи не точні та не замінять прилади для вимірювання вологості.
Як боротися із сухим повітрям у квартирі?
Звичайно, найкращий спосіб зволожити повітря в кімнаті – це придбати спеціальний зволожувач. Також потрібно перевірити справність вентиляції та системи кондиціювання кімнат. Але є й інші допоміжні методи, як боротися із сухим повітрям у квартирі.
Провітрювання приміщення
Провітрювання приміщення є одним із найпростіших і найдоступніших способів боротьби з сухим повітрям.
У квартиру надходить свіже повітря, яке підтримує оптимальний рівень вологості. Застояне повітря може містити пил, мікроби, багато вуглекислого газу, які негативно впливають на здоров'я. Провітрювання дозволяє усунути ці шкідливі речовини та забезпечити здорову атмосферу у будинку.
Скільки провітрювати кімнату, щоб досягти такого результату? - Не менше двох разів на день протягом 5-10 хвилин.
Вологе прибирання
Якщо ви не знаєте, як зволожити повітря без будь-яких пристроїв — зробіть вологе прибирання. Вологість у будинку підвищиться, а заразом повітря стане чистіше від пилу.
Кімнатні рослини
Зволожити повітря без зволожувача допоможуть кімнатні рослини!
Рослини випускають водяний пар через своє листя і стебла. Деякі рослини, такі як фікус, особливо добре підходять для цієї мети, оскільки можуть утримувати воду в листі та корінні, а потім — віддавати її в навколишнє середовище.
Які рослини очищують повітря, а не лише зволожують його?
- Спатифілум;
- Хлорофітум;
- Алое вера;
- Фікус;
- Гербера;
- Кімнатна фінікова пальма.
Підтримка оптимального рівня вологості в кімнаті – це не лише важливий аспект створення комфортного простору для життя, а й ключовий фактор для збереження краси та здоров'я. Дбайте про себе і не пропускайте наші рекомендації, щоб покращити якість свого життя!