Ставлення до лікувального масажу у світі склалося різне. Одні вважають, що він має ефект плацебо, інші ж прирівнюють його до медикаментозного лікування.
Щоб розібратися, в чому полягає мета лікувального масажу насправді, потрібно трохи зануритися в історію.
Медичний масаж відомий ще з давніх часів. Єгиптяни, греки та римляни використовували його для лікування більшості хвороб. Своїм пацієнтам його призначали Гіппократ та Гален. І, попри стрімкий розвиток медицини з кінця 19 століття, лікувально-медичний масаж зберіг свою актуальність та затребуваність до сьогодні.
Який висновок ми можемо зробити? - Якщо грамотно використовувати цей допоміжний вид “терапії”, можна досягти кращого результату в лікуванні багатьох хвороб.
Види лікувального масажу
Лікувальний масаж – це процедура, спрямована на відновлення чи підтримку здоров'я пацієнта шляхом механічного впливу на м'які тканини тіла. Ефект залежить від того, на яку зону впливає лікар, який вид та техніку застосовує.
Основні зони, для яких можна використовувати лікувальний масаж:
- Шия, плечі та спина;
- Руки та ноги;
- Голова та обличчя;
- Живіт та поперек.
Заборонено використовувати лікувальний масаж у ділянці серця та легень (без призначення лікаря), а також у ділянці хребта (без попереднього обстеження на предмет гриж та затискань).
Найчастіше застосовується лікувальний масаж спини та шиї. Рідше – лікувальний масаж обличчя.
Класифікація видів медичного масажу підказує, який вплив на тканині вибрати для вирішення певної мети:
Лікувальний точковий масаж
Фахівець знаходить на тілі біоактивні точки, м'яко натискає на них за допомогою пальців або ліктів. Від такого впливу відбувається рефлекторна активація центрів, що знімають біль та напругу.
Апаратний лікувальний масаж
Сучасний вид впливу на тканини за допомогою спеціального обладнання через ультразвук, вібрації, лазерне випромінювання, електричні імпульси, інфрачервоне випромінювання тощо.
Періостальний масаж
Це метод впливу на періост, який є оболонкою кісток. У ході масажу використовуються різні техніки, такі як: ритмічні постукування, кругові рухи, вібрація та погладжування.
Класичний лікувальний масаж
Особливістю цього виду є лікувальний масаж тіла та його ділянок за допомогою розтирань та погладжувань. Сьогодні ми детальніше обговоримо ці та інші техніки на тканини.
Рефлекторний масаж
Він передбачає вплив на одні тканини організму задля досягнення ефекту в інших. Наприклад, щоб зняти біль у м'язі — потрібен певний вплив на шкіру.
Сполучнотканинний масаж
Він впливає на глибокі шари м'язів, кісток та сухожиль, покращуючи їх стан. Особливо корисний цей масаж у фазі реабілітації спортсменів. Найчастіше для нього застосовується техніка розкочування. Таким чином виконується лікувальний масаж ніг та рук з використанням валиків та ваги власного тіла.
Техніки лікувального масажу
Ми вже опосередковано згадували різні техніки, що застосовуються у медичному масажі. Давайте обговоримо найзатребуваніші.
- Погладжування — майже не має протипоказань, виконується на початку та наприкінці різних видів лікувального масажу. Розрізняють площинне та охоплююче, безперервне та уривчасте, глибоке та поверхневе погладжування.
- Розтирання — на відміну від погладжування, тут руки не ковзають по поверхні шкіри, а зміщують тканини. Рухи дуже інтенсивні та глибокі, але не травмуючі.
- Розминання – техніка виконання лікувального масажу, при якому м'які тканини м'яко розтягуються та продавлюються вглиб. Добре покращує кровообіг і знімає затискання з м'язів.
- Перкусія — ритмічні постукування пальцями, долонями, кулаками з різною швидкістю та інтенсивністю. Підвищує тонус м'язів та знімає біль.
- Шиацу — техніка Шиацу масажу заснована на чергуванні тиску з розслабленням. Натиск робиться великими пальцями рук у рефлекторних зонах.
Апаратний масаж відкриває інші можливості впливу: теплом, вібрацією, збудженням нервів і так далі. Щоб користь лікувального масажу відповідала вашим очікуванням, вид та техніку впливу лікар повинен підібрати для вас індивідуально.
Коли робити медичний масаж
Показання та протипоказання до лікувального масажу залишаються практично незмінними з давніх часів. Відмінність полягає лише в тому, що сьогоднішня медицина може діагностувати більше станів, доповнюючи ці списки.
Показання до лікувального масажу
- Болі у м'язах та суглобах;
- Набряки, спазми та крововиливи в м'яких тканинах;
- Порушення кровообігу та лімфовідтоку;
- Головний біль, мігрень та порушення сну;
- Стрес, депресія, нервова напруга;
- Порушення травлення;
- Післятравматичні зміни, післяопераційний реабілітаційний період;
- Неврологічні захворювання;
- Астенія, порушення обміну речовин;
- Різні захворювання внутрішніх органів;
- Зниження імунітету, втома та зниження працездатності.
Призначити будь-які види медичного масажу може лише лікар!
Протипоказання для медичного масажу
- Гострі запальні процеси в організмі;
- Інфекційні захворювання;
- Відкриті рани, порізи, садна, шкірні захворювання;
- Вагітність (у деяких випадках);
- Онкологічні захворювання;
- Серцево-судинні захворювання та високий кров'яний тиск;
- Наявність тромбозу та тромбофлебіту;
- Епілепсія;
- Гемофілія;
- Переломи;
- Індивідуальні протипоказання лікаря.
Як підготуватися до сеансу лікувального масажу
Найголовніше у підготовці до масажу – знайти кваліфікованого масажиста: з гарною репутацією, освітою, досвідом та сертифікацією. Знайти таких фахівців за індивідуальними критеріями у кілька кліків допоможе екосистема Clinics UP. Тут ви знайдете спеціалістів, які виконують основні види лікувального масажу у вашому місті.
Лікар сам підбере для вас медичний масаж за видом та технікою, порадить — як часто робити процедури та відповість на всі питання.
- Перед походом до масажиста протягом доби не користуйтеся маслами, кремами та лосьйонами, щоб шкіра не ковзала.
- Не їжте перед сеансом, інакше можете зіткнутися з дискомфортом у животі.
Ефект та користь лікувального масажу
Лікувальні ефекти масажу доведені з медичної точки зору та неодноразово підтверджені на практиці:
- Поліпшується кровообіг та лімфообіг, підвищується тонус м'язів та відновлюється нормальна робота нервів, що знімає біль.
- Масаж сприяє поліпшенню мікроциркуляції у тканинах, що своєю чергою зменшує запалення та набряк.
- Медичний масаж допомагає розслабити напружені м'язи, що сприяє підвищенню гнучкості та рухливості суглобів.
- Стимулюється вироблення гормонів, які знижують рівень стресу.
- Відбувається розслаблення м'язів та зменшення нервової напруги, що своєю чергою допомагає покращити якість сну.
Щоб відчути користь медичного масажу на собі – заходьте до каталогу Clinics UP, вибирайте досвідченого майстра у своєму місті та бронюйте запис!