Впевненість у собі — це почуття, що складається з багатьох факторів, як єдиний пазл. Важливе місце серед цих факторів займає задоволеність своєю зовнішністю. Напевно, ви помічали за собою, як гарне відображення в дзеркалі може підняти ваш настрій і спонукати на сміливі рішення?
Здорове, густе волосся створює доглянутий, привабливий і презентабельний вигляд. Тому стан волосся дуже впливає на нашу самооцінку.
За красивою стрижкою чи зачіскою ми вирушаємо до перукаря, за ідеальним кольором локонів – до колориста. Але хто допоможе, якщо волосся випадає, втрачає життєву силу і природну красу? Хто визначить причину лупи, допоможе позбутися сверблячки шкіри голови?
Для вирішення будь-яких проблем із волоссям у сучасному світі з'явилася окрема спеціальність “лікар-трихолог”. Хто це і що він лікує? Давайте розберемося!
Чим трихолог відрізняється від інших фахівців
Щоб зрозуміти, як проходить огляд у трихолога, з якими проблемами можна звернутися і якого результату варто очікувати — спочатку постараємося зрозуміти, чим трихолог відрізняється від інших фахівців.
- Косметолог при огляді вашого волосся та виявленні зовнішніх проблем (сухість, ламкість, випадання, витончення) — може порадити доглядові засоби та процедури.
Іноді цього достатньо, щоб покращити стан пасмів. Але частіше — потрібен комплексніший підхід.
- Дерматолог може діагностувати та пролікувати патології, які впливають на здоров'я шкіри голови: грибкові висипання, екзема, псоріаз тощо.
Але косметичний догляд за волоссям – це не його спеціальність.
- Дієтолог порекомендує вам дієту, вітамінні добавки та мінерали для зміцнення, зростання та покращення якості волосся. Але вирішити проблеми шкіри голови та зовнішніх пошкоджень волосся він не може.
Трихологія — це сфера медичної косметології, яка спеціалізується саме на красі та здоров'ї волосся.
Дерматолога, дієтолога, косметолога з питань здоров'я волосся тепер поєднує один лікар – трихолог. Що робить на прийомі фахівець?
- Він збирає детальний анамнез та скарги клієнта;
- Вивчає стан волосся та шкіри голови візуально;
- Використовує спеціальну апаратуру, щоб оглянути шкіру голови та волоски в оптичному збільшенні;
- Проводить лабораторні аналізи (за потреби);
- Призначає дієту, медикаментозні препарати, доглядові процедури та засоби. Дає всеосяжні рекомендації щодо відновлення волосся індивідуально для кожного пацієнта.
Вузька спеціалізація та комплексний підхід дозволяють трихологу ефективно вирішувати більшість проблем із волоссям.
Які проблеми вирішує трихолог
Багато хто помилково вважає, що трихолог — це косметолог, який спеціалізується на волоссі. Але щоб стати трихологом, обов'язково потрібно мати медичну освіту!
Правильніше сказати, що трихолог — це вузькоспеціалізований дерматолог зі знаннями косметології. Які проблеми він вирішує?
- Алопеція — патологічне випадіння волосся з різних причин (гормональних, дерматологічних, аутоімунних, травматичних);
- Зниження якості волосся — наприклад, якщо волосся стало сухим, ламким, тонким, посіченим, жорстким, тьмяним;
- Зміна швидкості забруднення волосся — коли коріння занадто швидко почало жирніти;
- Лупа;
- Сверблячка, печіння, стягнутість та інші неприємні відчуття з боку шкіри голови;
- Будь-які висипання, пігментації та утворення на шкірі волосистої частини голови.
Враховуючи, що трихолог має медичну освіту, за станом волосся він зможе запідозрити патології внутрішніх органів, гормональні збої та інші захворювання. Тому, за потреби, ви отримаєте направлення на обстеження та консультації інших фахівців.
Підготовка до прийому
Якщо ви вирішили записатися на діагностику волосся вперше, напевно, вас хвилює питання: як підготуватися до прийому у трихолога?
З огляду на те, що лікар оцінює ваш “звичайний” стан здоров'я, спеціальна підготовка не потрібна. Але щоб мікроскопічна діагностика була максимально точною, важливо дотримуватися кількох рекомендацій:
- Не фарбуйте волосся протягом двох тижнів до прийому у трихолога;
- Вирушайте до лікаря наступного дня після миття голови;
- Уникайте використання стайлерів (плойки або прасування), фіксаторів (пінки, лаку або гелю) та масок для волосся в день консультації.
Іншими словами – підготовка до трихолога полягає в тому, щоб підтримати природний стан волосся та шкіри голови, не впливаючи на них жодними штучними факторами.
Тоді фахівець зможе краще вивчити морфологію вашого волосся, оглянути шкіру, пори, сальні залози, цибулини – і зробити правильні висновки.
Прийом у трихолога: чого чекати
Тепер ви знаєте, хто такий трихолог і що він лікує. Припустимо, ви підготувалися згідно з нашими рекомендаціями та прийшли до клініки. Що на вас чекає під час першого прийому?
Ось як відбувається стандартна консультація лікаря трихолога:
Збір анамнезу та скарг
Щоб вникнути у вашу проблему, лікареві недостатньо просто оглянути шкіру голови та волосся. Важливо зрозуміти динаміку розвитку проблеми: коли все почалося, які фактори могли на це вплинути, який спосіб життя ви ведете, чим харчуєтеся, які методи лікування вже застосовували. Навіщо це потрібно?
Припустимо, у двох різних пацієнтів є проблема випадання волосся. Перший пацієнт — це жінка, яка нещодавно почала відчувати ком та першіння в горлі.
А другий пацієнт – це чоловік, який перейшов на важку роботу, збив режим сну та харчування.
Ці два випадки алопеції мають різну причину, а отже — різний підхід до діагностики та лікування:
- Жінці необхідно буде здати гормони щитовидної залози, йод, селен та залізо, зробити УЗД залози, проконсультуватися з ендокринологом;
- А чоловікові – здати аналізи на вітаміни, мелатонін та кортизол, збалансувати харчування.
Тому підготовка до трихолога може містити збір "історії хвороби" ще вдома: згадайте, коли ви почали помічати проблему, постарайтеся зібрати всю корисну для лікаря інформацію, готові аналізи, запишіть назви препаратів, які вживали.
Об'єктивний огляд
Перш ніж під мікроскопом розглянути шкіру голови та волосся, лікар проводить візуальну діагностику.
Як відбувається огляд у трихолога в цей момент?
- Лікар одягає рукавички та при хорошому освітленні оцінює структуру, жорсткість, щільність, густоту, пористість, колір волосся.
- Потім вивчає шкіру голови на наявність висипань, лущень, плям, утворень, оцінює жирність волосся біля коріння.
Це дозволяє визначити відносно проблемні та здорові ділянки шкіри голови, щоб порівняти їх під час апаратного обстеження.
Трихоскопія/ дерматоскопія
Дослідження волосся та шкіри голови за допомогою спеціальних оптичних приладів – це те, чим відрізняється прийом у трихолога. Як проходить це обстеження, наскільки воно безпечне та безболісне?
Прийом у трихолога включає триходерматоскопію. Ця процедура поєднує відразу два обстеження: дерматоскопію та трихоскопію.
- Дерматоскопія – це дослідження стану шкіри за допомогою оптичного збільшувального приладу (дерматоскопу).
Процедура дозволяє відрізнити родимки, доброякісні та злоякісні утворення, судинні та грибкові ураження шкіри, оцінити забитість пор.
- Трихоскопія — подібне обстеження, яке дозволяє вивчити стан волосся: фолікулів, стрижнів, сальних залоз.
Величезна перевага цих обстежень – абсолютна безпека та безболісність! Вони дозволені навіть для маленьких дітей та вагітних жінок у необмеженій кількості.
Як відбувається огляд у трихолога під час триходерматоскопії?
- Лікар поверхнево водить приладом по волоссю та шкірі голови;
- Картинка через відеокамеру потрапляє на екран комп'ютера, де лікар може збільшити та оглянути потрібну ділянку;
- Під час процедури можна зробити знімок, щоб прикріпити до історії хвороби.
Пацієнт також може бачити зону обстеження на екрані комп'ютера, тому лікареві простіше та зручніше пояснити йому причину проблеми.
Призначення обстежень та лікування
Іноді збору анамнезу, огляду та обстеження за допомогою трихоскопа достатньо, щоб поставити діагноз та призначити лікування.
Але іноді потрібні додаткові лабораторні аналізи, консультації суміжних фахівців, щоб докопатися до причини проблеми. Подальші дії лікар визначає індивідуально кожному за пацієнта.
Рекомендовані аналізи
Які аналізи зробити перед прийомом трихолога, щоб прискорити процес діагностики? Ви можете провести скринінгові обстеження, які рекомендується повторювати з профілактичною метою:
- Загальний аналіз крові;
- Аналіз крові на залізо, феритин та трансферин;
- Загальний аналіз сечі;
- Консультація гінеколога та УЗД молочних залоз (для жінок);
- Консультація уролога (для чоловіків після 40 років).
Якщо у вас є хронічні захворювання, тоді аналізи перед прийомом трихолога залежать від патології: рівень гормонів щитовидної залози, кількість певних антитіл та СРБ, цукор крові тощо.
Але більшість аналізів трихолог призначає під час прийому.
Вибирайте досвідченого та кваліфікованого трихолога на платформі Clinics Up, дотримуйтесь його рекомендацій, і насолоджуйтесь здоров'ям свого волосся!