Проблемна шкіра обличчя – одна з найпоширеніших косметичних проблем сучасного світу. Чому псується шкіра? Сидяча робота, забруднення екології, стрес та незбалансоване харчування — мають свій ефект.
В Україні ця проблема також дуже поширена. Згідно зі статистикою, понад 60% жінок та 40% чоловіків мають проблеми зі шкірою на обличчі.
Необов'язково це мають бути саме прищі на шкірі. Незважаючи на те, що проблемна шкіра частіше асоціюється саме з висипаннями та чорними точками, у деяких випадках це можуть бути: подразнення, лущення, почервоніння та інші менш помітні симптоми.
Щоб вирішити цю проблему, необхідно зрозуміти причини її виникнення та вибрати правильну тактику дій. Комусь буде достатньо змінити догляд, а комусь може знадобитися допомога косметолога чи лікаря.
Сьогодні ми постараємося зрозуміти, чому шкіра проблемна у вашому індивідуальному випадку і як вам краще діяти.
Прояви проблемної шкіри обличчя
Ознаки проблемної шкіри можуть досить сильно відрізнятися залежно від статі та віку. Найпоширенішими є наступні:
- Прищі на шкірі можуть бути окремими елементами або утворювати великі скупчення на певних ділянках обличчя. Найчастіше зустрічаються у підлітків та молодих людей в області чола, підборіддя, щік.
- Комедони – чорні або білі крапки на шкірі, що утворюються через закупорку пір шкірним салом та мертвими клітинами. Також найчастіше зустрічаються у підлітків, але можуть виникати і у дорослих.
- Почервоніння зазвичай характеризуються запаленням шкіри і появою різних висипань. Можуть виникати у чоловіків та жінок будь-якого віку.
- Сухість і лущення шкіри можуть бути пов'язані як зі зниженням вироблення секрету шкірних залоз, так і з дією агресивних факторів (холод, вітер, сонце). Проблема характерна й для зрілого віку. Якщо у вас свербить шкіра, то, швидше за все, вона також пересушена.
Деякі проблеми шкіри можуть траплятися рідше. Наприклад, екзема чи рожеві вугри. Але в будь-якому випадку потрібно з'ясувати причину виникнення цих проявів..
Механізм висипів
Багато хто вважає, що тільки сальна шкіра з широкими порами схильна до висипів. Але це міф.
Насправді, причини проблемної шкіри можуть ховатися як за зайвим виділенням себуму, так і за його недоліком. Розглянемо ці протилежні механізми.
Сухість шкіри
Суха шкіра не покрита достатньою кількістю себуму та містить у клітинах мало води, що призводить до порушення її бар'єрної функції.
В результаті утворюються зроговілі лусочки, які можуть забити пори, блокуючи сальні залози та викликаючи появу прищів. Через порушену бар'єрну функцію шкіри, бактерії можуть легко проникати в шкіру і викликати нагноєння.
Також дуже поширеним є компенсаторний механізм порушення якості шкіри: через пересушеність залози починають виробляти дуже багато себуму, щоб захиститися. Це викликає запалення та інші проблеми.
Трохи нижче ми розберемо, чому сушить шкіру і що з цим робити.
Надлишок себуму
Жирна шкіра активніше виробляє себум – натуральну олію, яка в нормі зволожує та захищає шкіру. Коли себуму занадто багато, сальні протоки блокуються – створюються умови для зростання бактерій, запускаються запальні процеси.
Це може призвести до утворення чорних цяток, білих прищів, папул та пустул. Часто через надлишок шкірного сала з'являється блідість шкіри, тьмяність і непривабливий жирний блиск.
Із механізмами розібралися. Перейдемо до питання: чому шкіра жирна чи суха у різних людей?
Причини проблемної шкіри
При вирішенні проблем зі шкірою завжди важливо зрозуміти причину її виникнення: чому шкіра стає сухою, жирною, з висипаннями чи лущенням? Незважаючи на схожість симптомів, проблеми можуть мати різне походження та завжди вимагають індивідуального підходу.
Гормональні збої
Гормони значно впливають на стан шкіри, інтенсивність виділення шкірного сала і навіть його склад.
- При підвищеному рівні тестостерону у жінок можуть з'являтися акне, запалення та збільшення секреції шкірного сала;
- Зміна рівня естрогену та прогестерону може призвести до появи куперозу та шкірних висипань.
Існує таке поняття як гормональна алергія на шкірі. Це реакція імунної системи на гормони, які виробляються в організмі або потрапляють до нього зовні. Така реакція може виникати при використанні гормональних кремів, лікуванні гормонами або за різних ендокринних патологій.
Імунний збій та стрес
Мікробіом шкіри є бактеріальною популяцією, яка знаходиться на поверхні шкіри і відіграє важливу роль у її захисті.
При стресі або зниженні імунітету шкіри цей мікробіом може змінитися, що призводить до розмноження "шкідливих" та нестачі "корисних" бактерій.
Також стрес та імунні порушення можуть підвищити рівень гормону кортизолу в організмі. Він викликає запалення на шкірі, акне, себорейний дерматит та екзему. Тому шкіра після стресу часто виглядає гірше, ніж звичайно.
Порушення сну та харчування
З їжею ми отримуємо вітаміни та мінерали, які потрібні, у тому числі, для здоров'я шкіри. Білок – це основа колагену, імунних клітин та м'язових волокон.
Неправильне харчування, надлишок цукру, вживання алкоголю — це шлях до проблемної шкіри обличчя.
Порушення сну впливає на гормональний баланс і стан імунної системи, про які ми вже поговорили раніше.
Іншими словами: ваш спосіб життя написаний у вас на обличчі.
Догляд за шкірою
Часто лікування проблемної шкіри починається з підбору правильного догляду. І не дивно!
- Нестача очищення призводить до закупорки пір;
- Недолік зволоження — до сухості та порушення захисних властивостей шкіри;
- Використання агресивних доглядових засобів — до порушення мікробіоми, роздратування, алергії;
- Відсутність харчування для шкіри — до зниження місцевого імунітету, сприйнятливості до інфекцій, сухості.
Генетика шкіри та навколишнє середовище
Генетика впливає на тип шкіри та її стан, схильність до певних проблем. Проте чинники довкілля (забруднення, ультрафіолетові промені, нестача вологи, обвітрювання, перепади температури) можуть погіршити стан навіть тієї шкіри, яка генетично не схильна до проблем.
Лікування проблемної шкіри обличчя
Попри те, що бачимо ознаки проблемної шкіри зовні, лікування може починатися з нормалізації внутрішніх процесів. Все залежить від факторів, що впливають на її стан.
Дієта
Навіть якщо причина проблем шкіри пов'язана з неправильним доглядом або гормональним збоєм, правильне харчування прискорить відновлення.
Ми можемо виділити 5 принципів дієти, яка допоможе очистити шкіру зсередини:
- Помірне споживання жирів та цукрів (овочі, фрукти, ягоди, нежирне м'ясо та риба, горіхи).
- Збільшення в раціоні омега-3 жирних кислот (риба, льон, чіа, волоські горіхи).
- Обмеження споживання молочних продуктів та продуктів із пшениці (заміна звичайного молока на рослинне, заміна пшениці на рис, кукурудзу).
- Збільшення споживання антиоксидантів (цитрусові, зелений чай, ягоди, шпинат).
- Обмеження алкоголю та кофеїну (заміна кави на зелений чай та інші негазовані напої, помірне споживання вина).
Рекомендації щодо догляду
Правильний домашній догляд за проблемною шкірою – це вже 50% успіху. Адже догляд — це те, з чим наша шкіра стикається постійно. Запам'ятайте 3 етапи грамотного догляду за шкірою обличчя.
Очищення
Сюди можна віднести використання гідрофільного масла, пінки (для жирної шкіри) або молочка (для сухої) і відлущування шкіри за допомогою скрабів, пілінгів, кислот.
Тонізація
Це зволоження, яке нормалізує захисні функції шкіри та виділення шкірного сала.
Чим тонізувати шкіру? — Вибирайте тоніки без спирту та ароматизаторів у складі. Ці компоненти ще більше дратують та ушкоджують її поверхню.
Зволожити шкіру в теплу пору року допоможуть спеціальні місти та термальна вода.
Захист
Після очищення та зволоження потрібно "закрити" шкіру кремом. Для жирного типу підбирайте легкий крем або лосьйон, а для сухий - жирніший і поживніший.
Косметологічні процедури
Чим у цій ситуації може допомогти косметолог? Проблемна шкіра часто потребує глибокого апаратного впливу та професійного догляду. Тому звичайних домашніх процедур може бути недостатньо.
Тільки фахівець здатний точно діагностувати та усунути проблему, особливо коли ситуація вже запущена.
В екосистемі Clinics UP ви можете знайти найкращих косметологів у своєму місті за будь-якими критеріями (досвід, кваліфікація, ціна, мова спілкування тощо). Індивідуально підібрати план процедур вам зможе лише фахівець під час особистого огляду. Але ми перерахуємо найчастіші процедури для проблемної шкіри:
Хімічний пілінг
Косметолог використовує хімічні суміші, щоб видалити поверхневі шари шкіри та покращити її текстуру. Ця процедура ефективна для вирішення проблем з висипом вугрів, гіперпігментацією та дрібними зморшками.
Чистка обличчя
Допомагає видалити мертві клітини шкіри, очистити пори, видалити висипання. Може бути механічною (ручною або з використанням щіток), хімічною (з використанням кислот), ультразвуковою і так далі.
Масаж обличчя
Масаж допомагає покращити кровообіг, зменшити набряклість та розслабити м'язи. Він нормалізує роботу сальних залоз та зміцнює захисні властивості шкіри.
Лазерне омолодження шкіри
Ця процедура може не лише зменшити дрібні зморшки, пігментні плями та покращити текстуру шкіри. Вона також допомагає при проблемах з висипом вугрів і розширеними порами!
Перед тим, як вибрати процедуру, важливо проконсультуватися з косметологом та оцінити індивідуальні особливості шкіри.
Інгредієнти косметики для проблемної шкіри
Потрібна косметика для проблемної шкіри? Назви, упаковки та бренди змінюються щодня, тому запам'ятати їх складно. Але інгредієнти для боротьби з висипаннями залишаються незмінними! Тому давайте запам'ятовувати:
- Саліцилова кислота: допомагає очищати пори та боротися з акне;
- Бензоїлпероксид: бореться зі “шкідливими” бактеріями на поверхні шкіри;
- Ретиноїди: прискорюють оновлення клітин шкіри та зменшують появу прищів;
- Ніацинамід: зменшує запалення та покращує бар'єрні функції шкіри;
- Азелаїнова кислота: бореться з акне, зменшує пост-запальні гіперпігментації.
- Гліколева кислота: зменшує кількість прищів та комедонів;
- Каламін: допомагає заспокоїти роздратування та зняти запалення на шкірі;
- Цинк: зменшує вироблення шкірного жиру і бореться з бактеріями, що викликають акне.
Але не забувайте, що інгредієнти мають бути підібрані в залежності від типу проблемної шкіри та особливостей вашого організму.
Лікування у медичному закладі
Не завжди похід до косметолога або домашні процедури допомагають досягти результату. Можливо, у вас порушений рівень гормонів, які відповідають за шкіру, або є проблеми з боку внутрішніх органів.
Поставити правильний діагноз та призначити лікування може лише лікар!
До якого лікаря звертатися зі шкірою? – Ми рекомендуємо почати з дерматолога. Якщо потрібно, цей фахівець проведе всі необхідні обстеження і перенаправить вас до ендокринолога, гастроентеролога, гінеколога або іншого профільного фахівця.
Знайти потрібного лікаря у кілька кліків, не виходячи з дому, ви можете в екосистемі Clinics UP. Вказуйте своє місто, важливі для вас критерії – та бронюйте послугу на зручний для вас час!