Ми звикли повністю перекладати відповідальність за здоров'я своїх зубів на рідкісні походи до стоматолога. Зубні щітки в магазині вибираємо за дизайном або порадами з реклами, а зубні пасти — за смаком та ціною.
Не дивно, що понад 90% населення страждає від карієсу, зубного каміння, афтозного стоматиту, кровоточивості ясен та інших проблем у ротовій порожнині.
Коли ми вибираємо зубну щітку та пасту, важливо орієнтуватися на індивідуальні потреби свого організму. Паста, щітка та правильна техніка чищення – це 60% гарантії здоров'я та краси вашої усмішки.
Як вибрати зубну щітку
Звичайно, найточніші персональні рекомендації зможе дати лише стоматолог після огляду ваших зубів та ясен. Якщо ж часу катастрофічно не вистачає, а щітку настав час міняти, ми підкажемо — на які критерії краще орієнтуватися.
Спочатку давайте визначимося з категорією: яку зубну щітку вибрати дорослому — механічну, електричну чи іонну?
Механічна зубна щітка
Це класична зубна щітка, яка використовується для чищення зубів вручну. Такі щітки складаються з ручки та головки з набором щетинок різної жорсткості, складу, довжини та кута нахилу. Цей варіант вважається універсальним абсолютно для всіх – від дітей до дорослих. Особливо рекомендується користуватися такими щітками людям зі слабкою зубною емаллю, кровоточивістю ясен, захворюваннями в ротовій порожнині, а також дітям.
Виняток становлять люди з обмеженими можливостями, яким складно виконувати активні рухи руками.
Переваги механічної зубної щітки: доступна ціна, універсальність, широкий вибір, можливість дбайливо очищати зуби та контролювати весь процес чищення.
Електрична зубна щітка
Ці пристрої використовують електричний двигун для швидкого вібрування чи обертання щетинок. Таким чином, зубний наліт видаляється ефективніше, ніж при ручному чищенні.
Однак є й кілька мінусів: за неправильної техніки чищення та натискання на зуби — можна стерти зубну емаль та пошкодити ясна. Такі щітки не підійдуть для людей із чутливими зубами та для дітей.
Як вибрати електричну зубну щітку дорослому — підкаже стоматолог. Вважають, що найкращий варіант — це ультразвукова щітка, яка додатково розм'якшує наліт ультразвуком.
Є ще один секрет, який підкаже, яку електричну щітку вибрати, щоб не нашкодити зубам. Орієнтуйтеся на наявність датчика тиску — він допоможе вам контролювати тиск і уникнути травмування зубів або ясен.
Найчастіше електричні щітки стоматологи призначають пацієнтам з ортодонтичними системами, імплантами, зубними мостами, схильності до утворення зубного каміння.
Іонна зубна щітка
Це найновіший тип зубних щіток, які працюють на основі іонізації води. Вони створюють негативні іони, які притягують до себе позитивно заряджені зубні відкладення, такі як наліт та зубний камінь.
Наліт на зубах розм'якшується та легко видаляється при полосканні рота водою!
Іонні щітки підходять для людей, які страждають від чутливості зубів та кровоточивості ясен, але при цьому схильні до утворення зубного нальоту.
Зубні щітки для дітей
Коли ми вибираємо зубну щітку дитині, то повинні пам'ятати про її вікові особливості. Дитина не може контролювати тиск або чітко координувати рух щітки по зубах. Тому найкращий вибір – це механічні дитячі щітки, які мають відповідний розмір, ступінь м'якості та гарний дитячий дизайн!
Також після консультації з дитячим стоматологом можна підібрати дитині іонну зубну щітку. Вона м'яко і дбайливо видаляє наліт.
Докладніше про те, яку зубну щітку вибрати дитині або дорослій, поговоримо нижче.
Як вибрати жорсткість зубної щітки
Залежно від того, наскільки жорсткими є щетинки – визначається “вплив” щітки на зуби та ясна. Правило "чим жорсткіша щітка, тим чистіше зуби" - не працює. Ступінь жорсткості зубної щітки має підбиратися індивідуально.
Жорсткість зубної щітки - не єдиний критерій вибору. Звертайте увагу на склад щетинок.
Зубна щітка — це рідкісний випадок, коли для здоров'я потрібно вибирати синтетику, а не натуральні волокна. Останні мають пори та внутрішню порожнину, де накопичуються шкідливі бактерії.
А ось гумові щетинки не мають жодної користі. Вони додаються для здешевлення продукту.
Як часто міняти зубну щітку
Дорослим та дітям рекомендується міняти зубну щітку кожні 2-3 місяці або раніше, якщо щетина стала зношеною або почала "розходитися" в сторони.
Найчастіше потрібно міняти зубну щітку, яка використовувалася для чищення зубних протезів або імплантатів приблизно кожні 4-6 тижнів.
Якщо ви хворієте на інфекційне захворювання порожнини рота, то замінити зубну щітку потрібно відразу після одужання, щоб уникнути повторної інфекції.
Відразу відповімо на запитання, як часто міняти електричну зубну щітку. Тут принцип той самий, що й для механічної щітки: кожні 2-3 місяці чи при зношуванні. Різниця лише в тому, що замінювати потрібно лише насадку.
Як вибрати зубну пасту
Якщо зубна щітка – це інструмент для очищення зубів, то паста – це ще й джерело важливих інгредієнтів для покращення їхнього здоров'я.
Правильно обрана зубна паста може зняти наліт, зміцнити зуби, відбілити емаль, знизити чутливість та нормалізувати флору.
Усі зубні пасти можна розділити на профілактичні, лікувальні та дитячі. Поговоримо про кожну конкретніше.
Профілактичні зубні пасти
Склад таких паст не містить активних лікувальних компонентів та може використовуватись без призначення лікаря. Профілактична дія полягає у запобіганні карієсу, зубному каменю, запальним захворюванням ротової порожнини.
Найчастіше компонентом таких паст є фтор. Він вбудовується в зубну емаль та не дає кислотам руйнувати зуб. Але не всі пасти, які містять фтор, однакові.
- Кількість фтору має досягати 1450-1500 ppm (дивіться на упаковці);
- Найефективнішими сполуками є фторид натрію (Sodium fluoride) і амінофторид (Aminofluorid/Olaflur).
Також, щоб вибрати зубну пасту правильно, звертайте увагу на два показники на упаковці:
- Абразивність (RDA) – це індекс твердих частинок, які шліфують зубну емаль для відбілювання та можуть її пошкодити. Він має бути менш як 70. А при використанні електричних щіток ще менше.
- Відсутність SLS - пінистих речовин, які можуть викликати запалення в ротовій порожнині.
Лікувальні зубні пасти
Ці пасти можуть містити антибактеріальні компоненти, абразиви, калієві солі та нітрати – залежить від мети призначення.
Самолікування з використанням таких паст часто буває небезпечним для здоров'я. Їх не завжди можна використовувати щодня двічі. Найчастіше лікувальні склади чергують із профілактичними.
Зверніться до стоматолога, щоб отримати індивідуальні поради. Знайти досвідченого фахівця можна в екосистемі Clinics UP!
Як вибрати зубну пасту для дитини
Дитячі лікувальні зубні пасти не містять таких активних компонентів, як дорослі. А профілактичні — взагалі мають щадний склад. Тому для дитини завжди купуйте спеціалізовану пасту за віком.
Звертайте увагу, щоб там не було абразивних частинок та SLS. До 3 років вибирайте пасти без фтору, а потім можна переходити на дитячі пасти з амінофторидами.
Щоб не помилитися, запишіться на огляд зубів у дитячого стоматолога та отримайте індивідуальні рекомендації.