Для більшості людей рекомендації щодо догляду за зубами обмежуються фразою: “чистити зуби потрібно двічі на день”. А ось про те, скільки часу має займати чистка, яка техніка її виконання вважається правильною, як підібрати щітку, пасту та інші інструменти для ротової порожнини — замислюються одиниці.
Як результат – має лякаючу статистику.
За даними дослідження МОЗ України: 91% дітей віком 6 років мають карієс, а до 12 років цей показник збільшується до 98%. У дорослих ситуація не краща. Точнісінько підрахувати кількість людей з карієсом та іншими захворюваннями зубів складно, але лікарі сходяться на думці — їх кількість перевищує 90% населення.
Правильний догляд за зубами – це 50% гарантії їхнього здоров'я. Бажаєте рідше ходити до стоматолога? Тоді ця стаття для вас!
Чому важливо доглядати за зубами?
Щоб зрозуміти, навіщо потрібний правильний гігієнічний догляд за зубами, достатньо розібратися в механізмі утворення карієсу та всіх його наслідків.
- Коли ми їмо, на наших зубах утворюється м'який наліт – біоплівка. Це чудове середовище для розмноження бактерій.
- Бактерії харчуються залишками їжі. У процесі життєдіяльності вони виділяють кислоту, яка роз'їдає емаль. Так утворюється карієс.
- Чим гірший догляд за ротовою порожниною і зубами, тим швидше кислота добирається до м'яких тканин зуба, викликаючи пульпіт і повністю руйнуючи зуб.
- Крім того, м'який наліт твердіє і в результаті утворюються камені, які дратують ясна, викликаючи кровотечі, пародонтоз та інші запальні захворювання.
Досі вважаєте, що догляд за зубами та ротовою порожниною — зайва трата часу? Якщо нам вдалося переконати вас у зворотному, давайте вчитися правильної гігієни ротової порожнини!
Основні правила догляду за зубами
Здається, що ми змалку знаємо, як правильно чистити зуби. Але статистика показує, що саме з дитячого віку і починаються всі проблеми — інакше 98% дітей не страждали б на карієс.
Нас вчать неправильному догляду за ротовою порожниною, ми виростаємо - і вчимо тому ж своїх дітей. Настав час розірвати це порочне коло! Перевчимося, щоб подбати про своє здоров'я та гарну усмішку.
Правильне чищення зубів
Ваше сьогоднішнє завдання – вивчити, як правильно чистити зуби щіткою, та спробувати виконати всі рекомендації:
- Візьміть зубну щітку та нанесіть на неї невелику кількість зубної пасти. Не потрібно використовувати надто багато пасти (особливо з фтором, який додають для зміцнення зубів). Паста може проковтуватися та шкодити здоров'ю шлунка, щитовидної залози та інших органів.
- Помістіть щітку на зубну поверхню під кутом 45 градусів, щоб щетина щільно прилягала до зубної поверхні.
- Рухайтеся від червоного до білого: тобто від ясна до краю зуба злегка круговими рухами. Нижній ряд чистимо знизу догори, а верхній — зверху донизу.
- Пересувайте щітку по всій поверхні зуба від центру до скронь, включаючи задні та жувальні поверхні. Саме там накопичується найбільше залишків їжі!
- Скільки чистити зуби за часом? – Лікарі рекомендують не менше 2-3 хвилин.
- Прополощіть рота чистою водою, і сплюньте залишки пасти.
Важливо! Натискати на щітку не можна — досить просто притиснути її до зубної поверхні. Інакше ви можете пошкодити емаль та травмувати ясна.
Якою щіткою чистити зуби
Поширений міф, про який ви, швидше за все, чули: чим жорсткіша щітка, тим краще вона чистить. Насправді це не так.
Жорсткість щітки підбирається залежно від індивідуальних потреб, особливостей зубів та супутніх проблем.
Що стосується еклектичних гаджетів – тільки вам вирішувати, якою щіткою чистити зуби. При правильній техніці чищення звичайні щітки нічим не поступаються електричним.
Правильно підібрана зубна паста
При виборі зубної пасти необхідно звертати увагу на її склад та індивідуальні потреби зубів. Кожен компонент має своє призначення — бореться з нальотом, зміцнює емаль, відбілює, заповнює мікротріщини.
При виборі зубної пасти варто звернути увагу на рівень абразивності. Надмірно абразивні пасти можуть пошкодити емаль та викликати підвищену чутливість.
Якою пастою чистити зуби у вашому індивідуальному випадку — зможе підказати досвідчений стоматолог.
Використання зубної нитки
Зубна нитка допомагає видалити залишки їжі із проміжків між зубами. Це дуже важкодоступне місце, що може стати джерелом розвитку карієсу.
Тому важливо розібратися, як користуватися зубною ниткою, щоб досягти максимального результату.:
- Візьміть відрізок зубної нитки довжиною близько 45 см. Обмотайте кінці нитки навколо вказівних пальців, залиште невелику вільну ділянку.
- Вставте нитку між зубами, акуратно рухайте нею вгору-вниз у напрямку осі зуба.
- Наступний зуб вимагає використання нової ділянки нитки, щоби не переносити бактерії з одного місця в інше. Тому нитка має бути досить довга.
- Після очищення всіх зубів прополощіть рот теплою водою.
Ви можете використовувати нитку перед вечірнім чищенням зубів або після кожного прийому їжі.
Час та частота чищення зубів
Скільки разів на день чистити зуби, нас навчили правильно – двох разів достатньо.
Якщо чистити зуби частіше, можна пошкодити емаль та спровокувати кровоточивість ясен. Рідше – ви не зможете очистити зуби від нальоту.
Але коли йдеться про те, коли чистити зуби вранці — люди поділяються на два табори. Одні вважають, що до сніданку, інші — після.
Стоматологи рекомендують перед сніданком прополоскати ротову порожнину ополіскувачем для рота, після їди — почистити зуби щіткою.
Чищення м'яких тканин ротової порожнини
Ще одне важливе питання, яке виникає у більшості людей — чи потрібно чистити язик? Так, він покривається нальотом, що містить багато бактерій. Рекомендуємо використовувати для чищення спеціальний пластиковий скребок або насадку на щітці.
Як правильно чистити язик від нальоту? Не торкайтеся коріння язика, це може викликати блювотний рефлекс. І не натискайте на язик, щоб уникнути травм та запалень.
Внутрішню поверхню щік можна злегка очистити прогумованою поверхнею щітки. Десни чистити не потрібно.
Використання ополіскувача для рота
Ополіскувач для рота допомагає усунути залишки зубного нальоту та бактерій у важкодоступних місцях, на поверхні щік та ясен. А ще його застосовують для освіження дихання.
Які бувають ополіскувачі? Різновидів досить багато. Деякі засоби містять антибактеріальні компоненти, інші – фториди. Вибір залежить від вашої мети та рекомендацій лікаря.
На особливу увагу заслуговує іригатор. Це пристрій, який потоком води під тиском видаляє наліт на зубах та залишки їжі між зубами, масажує ясна та профілактує утворення каменів.
Як вибрати іригатор – підкаже стоматолог. Існують різні типи пристроїв, які відрізняються за потужністю та додатковими функціями.
Помилки при догляді за зубами
Давайте доповнимо і закріпимо нові знання, щоб стати "гуру" по догляду за ротовою порожниною.
Розглянемо типові помилки, які робив, мабуть, кожен із нас:
- Їда відразу після чищення. Це нівелює ефект чищення. А деякі напої та продукти можуть ще й пофарбувати зуби у жовтуватий колір.
- Використання жуйки замість чищення зубів. Жувальні гумки можна використовувати протягом дня як "допоміжний засіб", але не більше. Наліт у такий спосіб ви не приберете.
- Натискання на щітку. Якщо через кілька місяців використання щітки її "зубчики" стирчать у різні боки — техніка неправильна.
- Чищення лише передньої поверхні зубів. Від карієсу така гігієна ротової порожнини вас не врятує.
- Неправильний вибір щітки та пасти;
- Чищення зубів без гігієни м'яких тканин;
- Полоскання рота солодкими напоями;
- Горизонтальне чищення зубів.
Скільки своїх помилок нарахували?
Як правильно чистити зуби дітям
Догляд за зубами для дітей має свої особливості, тому що у них ще не сформувався повноцінний зубний ряд, а зуби чутливіші до зовнішніх впливів. Тому запам'ятайте кілька рекомендацій:
- Використовуйте зубну щітку маленького розміру з м'якою щетиною, що підходить для певного віку дитини.
- Якою пастою чистити зуби дітям — теж залежить від віку. Для дітей віком до 3 років використовуйте зубну пасту без фтору.
- Навчіть дитину правильної техніки чистки зубів: без натиску, з усіх боків.
- Допомагайте дитині чистити зуби доти, доки вона не навчиться робити це самостійно.
- Зважайте на те, що діти не завжди можуть довго зосереджуватися на чищенні зубів, тому скоротите час процедури до 1,5-2 хвилин.
- Ополіскувачі для рота можна використовувати починаючи зі шкільного віку. Маленька дитина проковтуватиме рідину, яка не призначена для вживання всередину.
Коли починати чистити зуби вашій дитині, підкаже дитячий стоматолог після огляду. Знайти досвідченого спеціаліста у своєму місті ви можете онлайн в екосистемі Clinics UP!
Як зрозуміти, що час до стоматолога
Йти до стоматолога, коли змучив зубний біль – це найгірший варіант, який ви можете вибрати для себе. Незалежно від наявності скарг, відвідувати лікаря потрібно кожні 6 місяців для профілактичного огляду.
Також можна відвідати стоматолога, якщо у вас кровоточать ясна, стали чутливими зуби, не влаштовує колір зубів, є запалення в ротовій порожнині, ви помітили пляму на зубі й так далі.
Чим раніше ви звернетеся за консультацією, тим красивішою та здоровішою буде ваша усмішка!