Впізнаєте себе? - Відкладаєте відвідування лікарів доти, поки щось не заболить. Але навіть коли з'являються якісь симптоми, сподіваєтесь, що все минеться само собою.
Багато людей поводяться подібним чином, адже похід до лікаря — це витрата часу, грошей, а іноді й нервів.
Але практика показує, що регулярне спостереження лікаря може забезпечити міцне здоров'я.
Сьогодні ми поговоримо про те, навіщо йти до лікарні без скарг, яких лікарів потрібно відвідати за рік, і як залежать особливості профілактичного огляду від віку та статі людини.
Навіщо потрібне регулярне відвідування лікаря без скарг
Здавалося б, якщо скарг немає, організм здоровий. А здоровій людині лікар ні до чого. Але насправді все інакше. У сучасному світі медицина досягла такого рівня, що може запобігати хронічним захворюванням, ліквідувати ризики для здоров'я, індивідуально оцінювати стан організму кожної людини.
Для початку ми постараємося пояснити - навіщо вам потрібне регулярне відвідування лікаря.
- Часткова або повна відсутність симптомів не означає, що людина здорова. Деякі захворювання можуть перебувати на початковій стадії або виявлятися прихованою формою. Раннє їх виявлення помітно підвищує шанси на швидке, комфортне та успішне лікування.
- Скринінгові аналізи допомагають за непрямими ознаками виявити дефіцит чи надлишок якихось речовин в організмі, нормалізувати всі показники та запобігти негативним наслідкам.
- Сьогодні лікар не тільки лікує хвороби, а й допомагає підтримувати здоровий спосіб життя: дає рекомендації щодо харчування, активності, сну, боротьби зі стресами, нормалізації мікроклімату в будинку тощо.
- Періодичні медогляди можуть значно зменшити витрати на лікування в майбутньому. Раннє виявлення та запобігання захворюванням може врятувати від серйозних хірургічних операцій, можливих ускладнень та переходу хвороб у хронічну стадію.
- Якщо ви будете регулярно здавати аналізи та перевіряти стан організму, то лікар зможе стежити за вашим станом у динаміці, фіксувати особливості вашого організму та точніше діагностувати патології.
Регулярне спостереження лікаря може здаватися нудним, монотонним і марнотратним заняттям. Але саме воно допомагає не лише покращити стан здоров'я, а й заощадити гроші, час та нерви у майбутньому!
Яких лікарів потрібно регулярно відвідувати
Вибір фахівців, до яких необхідно ходити на профогляд, найчастіше ґрунтується на багатьох ознаках (стаття, вік, хронічні захворювання).
- Наприклад, для жінок після 20 років – щорічно обов'язково проводиться гінекологічний огляд. Чоловіки повинні відвідувати уролога/андролога, щоб стежити за станом передміхурової залози.
- Якщо пацієнт має проблеми зі зором, то консультації офтальмолога знадобляться не раз на рік, а частіше.
- Якщо людина має близьких із захворюваннями, які можуть передаватися у спадок — тоді проходити медогляд потрібно у конкретних профільних фахівців (наприклад, у ендокринолога, психіатра, кардіолога чи онколога).
Давайте розберемося, яких лікарів треба ходити всім без винятку. Існує загальноприйнятий список фахівців, до яких потрібно регулярно ходити з певною періодичністю.
Навіщо ходити до терапевта
Терапевт - це фахівець із внутрішніх захворювань, який зможе комплексно оцінити стан вашого здоров'я, призначити аналізи, провести об'єктивний огляд та направити вас до профільних фахівців.
Наприклад, якщо у людини виник біль у нижній частині спини, то терапевт зможе оцінити аналіз сечі, рентген, узд нирок та інші результати обстежень, щоб потім направити його: до невролога, нефролога, хірурга або іншого фахівця.
Зараз цю функцію виконує сімейний лікар, який поєднує функції терапевта і педіатра.
- Якщо сімейний лікар “веде” пацієнтів від народження, то у якому віці ходять до терапевта? – Перехід від педіатра до терапевта відбувається у віці 18 років.
- Як часто ходити до терапевта? – Це залежить від стану людини.
- Якщо у вас немає хронічних захворювань, які вимагають спостереження, то проходити медогляд у терапевта достатньо 1 раз на рік (за бажанням – раз на 6 місяців). Якщо у вас є проблеми з боку внутрішніх органів, то графік відвідування лікаря визначається індивідуально.
Як часто ходити до офтальмолога
Часто люди забувають про необхідність перевіряти зір. Але в сучасному світі, коли ми більшу частину часу проводимо за комп'ютером або перед екраном смартфона, це особливо актуально!
Що перевіряє офтальмолог під час медогляду?
Лікар перевіряє зір, тиск усередині ока, рефракцію (здатність ока фокусувати світло), периферійний зір, колірний зір та загальний стан очей.
Як часто потрібно ходити до офтальмолога?
Якщо немає скарг на зір, достатньо відвідувати офтальмолога раз на два роки у віці до 40 років і щорічно після 40-а. Якщо у вас є проблеми із зором, то візити до офтальмолога призначаються згідно з рекомендаціями спеціаліста (кілька разів на рік залежно від тяжкості проблем із зором).
Коли треба йти до ЛОР-лікаря
Лор (отоларинголог) – це лікар, який лікує захворювання, пов'язані з органами слуху, носа та горла. Навіщо люди ходять до лору, якщо вони не мають скарг з боку цих органів?
Профілактичний огляд допомагає виявити ранні стадії "безсимптомних" захворювань, наприклад, поліпи. Також під час огляду лор-лікар може перевірити слух та дати рекомендації щодо догляду за вухами.
Тому, якщо вас давно цікавило: де перевірити слух, який лікар перевіряє ніс та горло — вирушайте на прийом до отоларинголога!
- Як часто відвідувати ЛОРа? — Без особливих показань досить раз на 1-2 роки.
Скільки разів ходять до стоматолога
Напевно ви вже зрозуміли, навіщо ходити до стоматолога на професійні огляди. Такі візити допомагають запобігати розвитку пародонтиту, карієсу та інших захворювань ротової порожнини. Також важливо регулярно робити чищення.
- Як часто треба ходити до стоматолога? Вважається, що достатньо – 2 рази на рік за відсутності скарг. Ні для кого не секрет: чим пізніше почнеш лікувати зуби, тим дорожче це обійдеться.
Навіщо ходити до кардіолога
Якщо у вас в анамнезі є інфаркти, інсульти, вроджені вади серця чи порушення ритму – кардіолога потрібно відвідувати якнайчастіше. Рекомендації щодо цього дасть вам сам лікар.
Як часто перевіряють серце здорові люди?
Зазвичай це 1 раз на 2-4 роки для осіб віком від 20 до 40 років без факторів ризику. І 1 раз на 1-2 роки для людей старше 40 років без додаткових факторів ризику (крім віку).
До факторів ризику відносять:
- Сидячий образ життя;
- Ожиріння;
- Куріння та вживання алкоголю;
- Високий тиск, цукровий діабет;
- Спадковість (наявність захворювань із боку серця у ній);
- Стрес, високе психоемоційне навантаження, безсоння.
Як часто відвідувати проктолога
Рак прямої кишки – проблема, яка посилюється з кожним роком. Фактори, які підвищують ризик цієї патології - це куріння, неправильне харчування, сидячий спосіб життя, спадковість, алкоголізм. З віком ризик зростає, особливо це стосується чоловіків.
Тому дорослим людям після 40 років рекомендується відвідувати проктолога 1 раз на 1-2 роки (за відсутності скарг).
- Важливо! Якщо у вас є симптоми, такі як біль у ділянці прямої кишки, кров у калі або проблеми з дефекацією, то вам слід звернутися до лікаря негайно.
Навіщо ходити до проктолога без скарг, крім виключення онкології? — Метою таких профоглядів є виявлення таких захворювань, як геморой, тріщини прямої кишки тощо.
Як часто відвідувати гінеколога/уролога
За рекомендацією ВОЗ, регулярні профілактичні огляди у гінеколога необхідно проводити щонайменше раз на рік. Але частота відвідувань може змінюватись в залежності від віку, ризику захворювань та інших факторів.
- Наприклад, жінкам старше 40 років рекомендується проводити мамографію раз на 2 роки, а також огляд у гінеколога раз на 6 місяців.
Навіщо ходити до гінеколога? - Лікар перевіряє здоров'я матки та яєчників, обстежує на наявність інфекцій, визначає рівень жіночих гормонів та дає рекомендації щодо підтримки здоров'я жіночої репродуктивної системи. Більш того, регулярні візити до гінеколога можуть запобігти можливим ускладненням і знизити ризик розвитку раку матки, яєчників і молочних залоз.
Як часто чоловіку треба ходити до уролога? - Рекомендується проводити огляди не менше 1 разу на рік. Але частота відвідувань також може змінюватись в залежності від віку, наявності захворювань та інших факторів.
Після 40 років чоловікові бажано відвідувати уролога раз на 6-12 місяців, щоб перевіряти здоров'я простати.
Регулярні аналізи
Аналізи – це певні маркери стану організму. Тому медогляд передбачає регулярне здавання крові, сечі, цукру, холестерину та інших аналізів.
Ми підготували для вас зручні чек-листи для контролю лабораторних показників.
Загальний чек-лист здоров'я (1 раз на рік)
Чек-лист для жінок та чоловіків (1 раз на рік)
Дітям також необхідно регулярно проходити огляд та здавати аналізи, проте рекомендації значно коливаються залежно від віку. Тому зверніться до педіатра чи сімейного лікаря, щоб отримати індивідуальний план обстежень.
Куди звернутися і де знайти потрібного лікаря
Щоб регулярно проходити медогляд, прикріпіться до сімейного лікаря, поліклініки або приватної клініки поблизу вашого будинку.
Екосистема Clinics UP дозволить вам знайти найкращих лікарів за місцем розташування та іншим критеріям, порівняти кілька пропозицій - і вибрати оптимальний варіант для себе та близьких у режимі онлайн.
У чаті ви зможете дізнатися, як підготуватися до відвідування лікаря, поставити всі питання, що вас хвилюють, і зробити похід до лікарні максимально комфортним і швидким заходом.
Якщо у вас виникла екстрена ситуація або з'явилися скарги, ви також зможете швидко записатися до доступного лікаря поблизу свого місця розташування в кілька кліків.
Будьте здорові і не забувайте, що профілактика - кращае, ніж лікування!